Silnik modelarski Evolution NX .91 Aero z tłumikiem


Nr katalogowy: EVOE0910 ·

Producent:Evolution
869.99PLN

PRODUKT NIEDOSTĘPNY


Charakterystyka

Jednocylindrowy silnik spalinowy Evolution® .91NX w mniejszym i lżejszym wykonaniu standardowej "dziesiątki”, ale z mocą "piętnastki". Wygodą jest większa moc w mniejszym wykonaniu oraz możliwość zabudowy do mniejszych samolotów 3D w których potrzebujecie mieć mocniejszy silnik.

Nowoczesny wygląd, wysokiej jakości wykonanie z anodowanymi elementami, bocznym tłumikiem i przesuniętą do tyłu główną iglicą. Karter jest taki sam jak w silniku .61 NX, także po wymianie silnika w modelu macie do dyspozycji większą moc bez potrzeby intensywnej przeróbki.

Rozwojowa koncepcja silników spalinowych Evolution wywodzi się z najnowszych doświadczeń i technologii. Celem rozwoju było stworzenie mocnych silników, które będą na najwyższym poziomie technicznym i zarazem, których obsługa będzie bardzo prosta. Silniki Evolution te cele bez wyjątku spełniają. Silniki spalinowe Evolution są przeznaczone dla pilotów, którzy chcą ciągle latać, a nie tylko kręcić przy silniku. Silniki pracują pewnie zaraz po rozpakowaniu, bez konieczności nastawiania i przeprowadzania długiego docierania. Wszystko jest wykonane dokładnie tak, jak przestawiały cele projektu i produkcji silnika.

Główne zalety silników spalinowych Evolution

gwarancja 2 lata, iglica składu mieszanki umieszczona z tyłu, przechylona do tyłu świeca żarowa, wał korbowy na łożyskach kulkowych, silnik dotarty przez producenta

Koncepcja projektu silników spalinowych Evolution dbała nie tylko o wysoką funkcjonalność i pewność pracy silnika, ale również na bezpieczeństwo przy obsłudze silnika. Efektem tego są następujące zmiany:

  • Świeca żarowa nie jest w środku średnicy tłoka, tylko przechylona do tyłu. W ten sposób zapewnione jest większe bezpieczeństwo przed dotknięciem wirujacego śmigła w czasie manipulowania z końcówkami żarzenia.
  • Iglica składu mieszanki umieszczona jest z tyłu silnika co zwiększa bezpieczeństwo w czasie regulacji.

Parametry techn.

Pojemność skokowa 15ccm (.91)
Średnica tłoka 27,8 mm
Skok 24,9 mm
Wykonanie ABC
Masa całkowita 570 g
Masa bez tłumika 435g
Masa tłumika 135g
Obroty (14x7) 10700 obr/min
Zalec. śmigło 13x7 - 15x6
Zakres obrotów 2000 – 15000 obr/min
Paliwo 10 - 30% Nitro
Zawartość oleju 16-18%
20850_EVOE0910 01.jpg