Aparatura 14SG 2,4GHz FASSTest + R7008SB Mode 1-4


Nr katalogowy: AR01000155 ·

Producent:FUTABA / ROBBE
2499.00PLN
szt.

Skład zestawu:
- Nadajnik T14SG 2,4GHz FASSTest
- Odbiornik R7008SB 2,4GHz FASSTest
- Wyłącznik odbiornika z gniazdem ładowania
- Ładowarka
- Akumulator
- Smycz
- Instrukcja obsługi w j.angielskim

Charakterystyka

Cenowo dostępny Futaba 14SG logicznie nawiązuje do popularnego nadajnika 8FG. Nadajnik ma 14 kanałów - 12 kanałów jest proporcjonalnych, a 2 kanały ją przełączane (minimalne i maksymalne wychylenie). 14SG wykorzystuje najnowszą modulację Futaba FASSTest (Futaba Advanced Spread Spectrum Technology Extended System Telemetry), która umożliwia transmisję danych telemetrii z modelu do nadajnika w czasie rzeczywistym. Na nadajniku można w przypadku potrzeby w menu systemowym zmienić typ modulacji na Futaba FASST czy Futaba S-FHSS - tak, że możecie rówież używać wszystkie Wasze starsze odbiorniki Futaba w paśmie 2.4GHz. Sposób programowania nadajnika jest taki sam, jak w Futabie 8FG - przyciskiem dotykowym 3D. Oczywistą sprawą jest wsparcie dla najnowszych technologii jak np. trójosiowego żyroskopu ze zintegrowanym governorem Futaba CGY750 do sterowania wyczynowych śmigłowców flybarless.

Nadajnik ma precyzyjną mechanikę drążków z regulowaną sztywnością, ulepszoną ergonomią drążków, możliwa jest zmiana mode nadajnika pomiędzy 1, 2, 3 i 4. Pamięć nadajnika można praktycznie nieskończenie rozszerzać za pomocą karty pamięci SD lub nowszej karty SDHC karty. Zasilanie nadajnika stanowi płaski pakiet dwóch ogniw LiPol o pojemności 2800mAh ze zintegrowaną ładowarką - z akumulatora LiPol prowadzą tylko 2 przewody prądowe.

Telemetria

Nadajnik ma zintegrowaną telemetrię, która działa przy uzyciu modulacji Futaba FASSTest. Możecie w ten sposób w czasie rzeczywistym śledzić na ekranie napięcie pokładowe, obroty silnika (czujnik magnetyczny lub optyczny), wysokość (czujnik ciśnieniowy) lub dane GPS (współrzędne + bardzo dokładna prędkość względem ziemi + vario + odległość od nadajnika). Informacje ostrzegawcze można uzyskiwać wizualnie, dźwiękowo lub wibracjami nadajnika. Czujniki podłącza się do szyny S.BUS2, np. razem ze serwami. Czujnik napęcia podłącza się bezpośrednio do specjalnego konektora na odbiorniku - uruchomienie kluczowego parametru telemetrii jest proste i nie potrzeba dokupować dodatkowego wyposażenia. Ciekawostką jest to, że GPS umożliwia pomiar odległości od nadajnika (odleglość na powierzchni ziemi i odległość w lini prostej). Na wszystkie parametry telemetrii można ustawić zakresy, przy których dojdzie do aktywacji alarmu - wibracjami, dźwiękowo lub optycznie. Na nadajniku można ustawić cztery typy wibracji. Zwykły zakres telemetrii wynosi 1000 m.

Kompatybilność z pozostałymi odbiornikami

Na nadajniku można w menu systemowym wybrać modulację FASSTest, FASST lub S-FHSS. Tak więc można z nadajnikiem Futaba 14SG w pełni wykorzystywać Wasze starsze odbiorniki Futaba z modulacjami FASST lub S-FHSS. Modulacja FASST i FASSTest mają jeszcze większą rozdzielczość wg ilości wykorzystywanych kanałów i kanałów telemetrii - po wybraniu niższej ilości kanałów telemetrii i serw transmisja danych będzie szybsza, co docenia głównie piloci śmigłowców.

Ciekawostką jest to, że nadajnik może pracować równolegle z dwoma odbiornikami R7008SB. Pierwszy odbiornik będzie zapewniać standardowe wyjścia PWM kanałów 1 do 8, drugi odbiornik kanały 9 do 14. W każdym odbiorniku można aktywować lub deaktywować wyjście S.BUS. Opcja ta pozwala na wykorzystanie wszystkich 14 kanałów nadajnika za pomocą dwóch odbiorników ośmiokanałowych Futaba R7008SB bez potrzeby wykorzystywania szyny S.BUS/S.BUS2. Jeśli wykorzystywana jest szyna S.BUS/S.BUS2, wtedy wystarczy tylko jeden odbiornik. Dla prawidłowego działania odbiornika należy wybrać jeden z czterech trybów:

  • 8 PWM kanałów (kanał 1 do 8) + 1x S.BUS2
  • 7 PWM kanałów (kanał 1 do 7) + 1x S.BUS + 1x S.BUS2
  • 8 PWM kanałów (kanał 9 do 16) + 1x S.BUS2
  • 7 PWM kanałów (kanał 9 do 15) + 1x S.BUS + 1x S.BUS2

Szyna S.BUS2 jest w każdym trybie odbiornika aktywna. Dla wykorzystania wszystkich 14 kanałów potrzeba skonfigurować pierwszy odbiornik do mode 1 lub 2, drugi do model 3 lub 4. Na szynach S.BUS i S.BUS2 zawsze jest tych wszystkich 16 kanałów (w przypadku sparowania z nadajnikiem 14SG jest ich tylko 14 działających). Wykorzystanie dwóch równoległych odbiorników jest właściwe tylko w przypadku, kiedy chcecie mieć wszystkich 16 kanałów z wyjściem PWM. Wyboru trybu odbiornika dokonuje się przy parowaniu odbiornika z nadajnikiem. Przy parowaniu tryb jest sygnalizowany ilością mignięć czerwonej diody LED na odbiorniku (jedno mignięcie= tryb 1, dwa mignięcia = tryb 2, ...).

Szyna S.BUS2

Nowością jest nowy system magistrali Futaba S.BUS2. Szyna S.BUS2 umożliwia, w porównaniu do starej wersji S.BUS, współpracę z czujnikami telemetrii Futaba oraz najnowszymi żyroskopami i governorami Futaba. Na tylnej stronie nadajnika jest wyjście S.BUS/S.BUS2, którym można łatwo zaprogramować i przetestować poszczególne serwa, żyroskop oraz czujniki telemetrii. Jeśli preferujecie zwykły i prosty sposób podłączania serw, na odbiorniku wyjście S.BUS można zamienić na standardowe wyjście PWM. Wyjście S.BUS2 jest jednak stale aktywne, więc można do niego podłączyć np. czujniki telemetrii.

23642_14s.jpg 23643_7008.jpg