NOWOŚĆ

Futaba T12K 2,4GHz, R3008SB


Nr katalogowy: AR01000121 ·

Producent:FUTABA / ROBBE
2149.00PLN
szt.

Zawartość zestawu

Zestaw zawiera nadajnik Futaba T12K (mode można zmienić na 1 do 4), odbiornik Futaba R7308SB, akumulator NiMH 6,0 V,1800mAh, podwójna ładowarka sieciowa akumulatora nadajnika i odbiornika, wyłącznik z kablem ładowania do modelu, pasek do zawieszenia nadajnika na szyję.

Charakterystyka

Futaba T12K jest przystępnym cenowo nadajnikiem RC średniej klasy dla początkujących i zaawansowanych modelarzy. Nadajnik T12K ma 14 kanałów - 12 kanałów jest proporcjonalnych, a 2 kanały są przełączane (minimalne i maksymalne wychylenie). Nadajnik ma możliwość wyboru modulacji T-FHSS i S-FHSS, brak modulacji FASST i FASSTest. Oczywiście nadajnik posiada również telemetrię. Nadajnik posiada bardzo bogate wyposażenie programowe, które jest praktycznie identyczne z ulubionym nadajnikiem T14SG. Programowanie nadajnika jest bardzo proste za pomocą przycisku obrotowego.

Nadajnik posiada precyzyjną mechanikę drążków z regulacją sztywności, ulepszoną ergonomią drążka. Posiada również oczywiście możliwość zmiany mode nadajnika na mode 1, 2, 3 i 4. Pamięć nadajnika można praktycznie nieskończenie rozszerzać za pomocą standardowej karty pamięci mikro SD. Nadajnik zasilany jest akumulatorem NiMH 6,0V 1800mAh, który zapewni pracę na ok 12 godzin. W zestawie znajduje się podwójna ładowarka sieciowa - jedno wyjście przeznaczone jest do ładowania nadajnika a drugie do ładowania akumulatorów odbiornikowych NiMH.

Zintegrowana telemetria w nadajniku

Nadajnik RC T12K oczywiście ma zintegrowaną telemetrię. Telemetria działa po sparowaniu tylko z odbiornikami z modulacją F-FHSS. W czasie rzeczywistym więc możecie śledzić na ekranie napięcie pokładowe, obroty silnika (czujnik magnetyczny, optyczny lub czujnik elektroniczny w silnikach trójfazowych), wysokości (czujnik ciśnienia), szybkość wznoszenia i opadania, dane GPS (współrzędne geograficzne + bardzo dokładna prędkość względem ziemi + vario + odległość od nadajnika) i wiele więcej.

Informacje ostrzegawcze można uzyskać wizualnie, dźwiękowo lub wibracjami nadajnika. Czujniki podłącza się do szyny S.BUS2, np. rezem z serwami. Czujnik napięcia podłącza się bezpośrednio do specjalnego konektora na odbiorniku - uruchomienie kluczowego parametru telemetrii jest łatwe i nie trzeba dokupować żadnego innego urządzenia. Ciekawostką jest to, że GPS umożliwia pomiar odległości od nadajnika (odległość poziomą i w powietrzu). Na wszystkie parametry telemetrii można ustawić zakresy, przy których dojdzie do aktywacji alarmu - wibracjami, dźwiękowo lub optycznie. W nadajniku występują cztery typy wibracji. Przybliżony zakres telemetrii wynosi 1000 m.

Zaawansowane wskazanie szybkości wznoszenia i opadania - vario

Osobnym rozdziałem jest pomiar szybkości wznoszenia i opadania - vario. Nadajnik ma bardzo bogate możliwości programowe pozwalające w bardzo prosty sposób wskazywać szybkość opadania i wznoszenia, bez konieczności obserwacji przez pilota na ekranie nadajnika. Nadajnik wydaje ton, którego wysokość jest proporcjonalna szybkości wznoszenia lub opadania. Oczywiście można również ustawić szerokość pasma nieczułości, offsetu i maksymalnego zakresu.

Kompatybilność z odbiornikami RC Futaba

Na nadajniku można wybrać modulację Futaba T-FHSS lub S-FHSS. Nadajnik nie jest kompatybilny z modulacjami Futaba FASST i FASSTest.

Odbiornik RC Futaba dostarczany w zestawie ma 8 fizycznych wyjść PWM, jedno wyjście S.BUS i jedno wyjście S.BUS2. Jeśli potrzeba wykorzystać wszystkie 14 kanałów, to zalecamy stosowanie albo serw kompatybilnych z systemem S.BUS albo zastosowanie przetwornika S.BUS na PWM - dekoder SBD-1 lub SBD-2.

Możliwość programowania urządzeń S.BUS

Nadajnik RC Futaba T12K umożliwia łatwe programowanie serw S.BUS lub S.BUS2 oraz czujników telemetrii. Serwo czy czujnik podłącza się do konektora, który znajduje się z dołu nadajnika a w menu nadajnika można ustawiać parametry.

 • Serwa S.BUS i S.BUS2: W serwach S.BUS można, oprócz numeru odbieranego kanału również ustawić rewers, typ serwa, soft start, neutrum, wielkość wychyleń, maks. szybkość, szerokość nieczułości, ograniczenie poboru prądu, momentu blokującego, tłumienia uderzeń oraz wskaźników dźwiękowych stanu serwa.
 • Czujniki telemetrii: Ustawia się numer początkowy slotu, w którym czujnik nadaje dane telemetrii.
Ogólne własności aparatury RC Futaba T12K
 • Budżetowa drążkowa aparatura RC z 12 proporcjonalnymi i 2 przełączanymi kanałami
 • Obsługuje modulacje T-FHSS i S-FHSS
 • Synchroniczny ruch serw (Servo timing)
 • Możliwość upgrade firmware nadajnika przez kartę mikro SD kartu
 • Pamięć na 30 modeli można nieskończenie rozszerzać przez mikro kartę SD, 10 znakowe oznaczenie modelu
 • Ustawiana nazwa użytkownika (10 znaków)
 • Duży graficzny i podświetlany ekran 128 x 64px
 • Programy dla samolotu, szybowca i śmigłowca
 • Wiele przypisywanych elementów sterujących: dwa suwaki, dwa trymery obrotowe, sześć trójpołożeniowych przełączników, jeden dwupozycyjny przełącznik
 • Precyzyjne drążki w podwójnych łożyskach, kalibracja i zmiana mode. Rozdzielczość 12 bitów (4048 punktów) na wszystkich proporcjonalnych kanałach
 • Cztery ustawiane typy alarmu wibracyjnego
 • Ustawiana intensywność podświetlania i kontrast ekranu
 • Telemetria z 32 kanałami danych.
 • Wyjście na słuchawki (dla alarmów telemetrii), konektor do podłączenia uczeń/nauczyciel/symulator
 • Wyjście do programowania serw S.BUS/S.BUS2 - nastawienie ID, kanału
 • Menu w języku angielskim, niemieckim i japońskim

Parametry techniczne

Ilość kanałów 12 proporcjonalnych + 2 przełącznikowe
Pasmo 2,4GHz
Modulacja Futaba T-FHSS, S-SHSS
Masa 735g z akumulatorem
Akumulator NiMH 6V 1800mAh

 

28048_AR01000121.jpg