Silnik SAITO FG-30 B


Nr katalogowy: 20097775 ·

Producent:Saito
2588.00PLN

PRODUKT NIEDOSTĘPNY


Saito Seisakusho Co. Ltd. to jedna z najlepiej rozpoznawalnych i poważanych modelarskich firm na świecie. Ten Japoński producent najwyższej klasy 4-taktowych silników lotniczych, już od ponad 50 lat zaopatruje w swoje produkty modelarzy z całego świata.

Czterotakty SAITO znalazły uznanie zarówno w świecie profesjonalnych pilotów, ceniących sobie doskonałe parametry techniczne, trwałość i osiągi, jak również przez początkujących, przede wszystkim za prostą regulację i praktycznie bezobsługową pracę.

Nie jest bowiem tajemnicą, że każdy z silników japońskiego producenta uznawany jest za istne modelarskie mini dzieło sztuki. Wszystkie 4-takty z logiem SAITO charakteryzują się niezmienną od lat wysoką jakością wykonania z olbrzymią dbałością o szczegóły, bezkonkurencyjnymi osiągami (przy swoich parametrach fizycznych), a także, co dla niektórych nie jest bez znaczenia - designem, oraz unikalnym dźwiękiem wydawanym podczas pracy. Wszystko to sprawia, że silniki SAITO stanowią markę samą w sobie.

Saito Seisakusho Co. Ltd to również pierwszy na świecie producent 4-taktowych modelarskich silników benzynowych.

Silnik benzynowy Saito FG-30 B to stworzony z myślą o modelach lotniczych, 4-taktowa jednostka przy której tworzeniu położono nacisk przede wszystkim na maksymalne osiągi silnika, zmniejszenie jego wagi oraz zapewnienie niezrównanej trwałości. Konstrukcja silnika została oparta na żarowej jednostce FA-180, która dodatkowo została doposażona w nowy gaźnik z pompą, elektroniczny układ zapłnonowy oraz mini świecę iskrową, zaprojektowaną specjalnie dla silników Saito.

Podobnie jak przy silnikach żarowych, podobnie i tu producent postawił na jakość. Wyłożony od środka utwardzonym chromem cylinder w którym porusza się tłok został zintegrowany z głowicą, dzięki czemu poprawiowo chłodzenie, znacznie zmniejszono masę i zniwelowano jakiekolwiek objawy nierównej, zakłóconej pracy (występujących czasem gdy elementy tłok-cylinder-uszczelka-głowica nie są ze sobą dobrze spasowane). Tłok, zbudowany ze stopu aluminium z dużą zawartością krzemu wyposażono również w pierścień poprawiający kompresję. Korbowód odlany z utwardzonego aluminium połączono z wyjątkowo wytrzymałym na uszkodzenia wałem korbowym wykonanym ze staliwa chromowo-molibdenowego, podobnie jak w wersji żarowej opartym na dwój najwyższej jakości łożyskach kulkowych.

Silnik FG-30 B został zbudowany na bazie żarowego silnika FA-180 i podobnie jak w przypadku silników FG-14 B oraz FG-20, z oczywistych względów jest nieco cięższy od swojego pierwowzoru. Nie mniej jednak, pomimo iż konsumuje ponad 2-krotnie mniej paliwa niż żarowa FA-180tka, potrafi od niej wygenerować jeszcze większy ciąg statyczny, sięgający niemal 6 kilogramów siły. Doskonale więc nada się do wszelkiej maści modeli akrobacyjnych klas 1.20 i 1.40, a także do takich gigantów jak Piper J-3 Cub czy Spacewalker w skali 1:3, z rozpiętością znacznie ponad 2m. Ponadto, charakteryzuje się dość dużą elastycznością pracy i stosunkowo równymi osiągami na różnych śmigłach.

Oprócz FG-30 B, w ofercie naszej sklepu znajdują się również jednostki FG-14 B (13,47 cm 3 ), FG-20 (20,52 cm 3 ) oraz najmocniejsza FG-36 (36,3 cm 3 ).

Zestaw zawiera:

  • Silnik benzynowy Saito FG-30 B
  • Aluminiowe łoże montażowe
  • Tłumik + regulowane kolanko
  • Świeca Saito mini
  • Elektroniczny aparat zapłonowy

Zmiany w stosunku do wersji FG-30:

  • Nowy korpus (#15)
  • Nowy układ zapłonowy (#153)
  • Nowa część Drive Flange (#27)

 

TABELA ZE SZCZEGÓŁOWYMI WYMIARAMI SILNIKÓW SAITO

Kliknij aby powiększyć

Dane techniczne
Waga: 1055 g
Pojemność: 29,11 ccm
Zakres obr./min.: 1700 - 9000 obr/min
Średnica tłoka: 36 mm
Skok tłoka: 28 mm
Waga tłumika: 85 g
Max. Obroty bez obciążenia: 8500 obr/min
Konsumpcja paliwa: ok. 25 ml / 1 min. przy otwartej przepustnicy ( 8500 obr/min )
Ciąg statyczny: 5,0 kg przy APC 16x8 / 5,8 kg przy APC 17x6
Zalecane Paliwo: Objętościowa mieszanina benzyny z olejem w stos. 20:1 ( standard)
Waga łoża montażowego: 190 g
Waga aparatu zapłonowego: 158 g
23064_product-24985.JPG